PDZVTR10A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDZVTR10A
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-128
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 10V 1W PMDTM
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
10V
Diode Type :
ZENER DIODE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 7V
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±6%
Impedance-Max :
6Ohm
Additional Feature :
HGH RELIABILITY
Configuration :
Single
Terminal Form :
Flat
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage Tol-Max :
6%
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Surface Mount :
yes
Reference Voltage :
10V
Working Test Current :
40mA
Number of Terminations :
2
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
SOD-128
Diode Element Material :
SILICON
Dynamic Impedance-Max :
6Ohm
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
1W
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Reverse Test Voltage :
7V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
1W
Reverse Current-Max :
10μA
Operating Temperature :
150°C TJ
Datasheets
PDZVTR10A
ROHM Semiconductor PDZVTR10A
ZENER DIODE 6Ohm ±6% 10μA @ 7V 150°C TJ 2 Terminations SOD-128
PDZVTR10A Overview
A reverse leakage current of 10μA @ 7V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 6%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 40mA.For full operation, this device should be reverse-tested at 7V.
PDZVTR10A Features
reverse leakage current of 10μA @ 7V
10μA @ 7V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 40mA
minimal dynamic impedance is 40mA