PDRV5053OAQLPG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PDRV5053OAQLPG
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Short Body
Datasheet
Download
Description
SENSOR HALL EFFECT ANALOG TO92-3
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Supply Voltage :
38V
Linearity :
1 %
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Temperature Compensated
Pbfree Code :
No
Axis :
Single
Output Current :
2.3mA
Sensing Method :
Hall Effect
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
SHORT CIRCUIT PROTECTION
Output Range :
0-2V
Current - Supply (Max) :
3.6mA
Packaging :
Bulk
Voltage - Supply :
2.5V~38V
Sensing Range :
±73mT
Body Breadth :
1.52 mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Pins :
3
Max Output Current :
2.3mA
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Contains Lead
Base Part Number :
DRV5053
Max Supply Current :
3.6mA
Mounting Type :
Through Hole
Termination Type :
Solder
Body Length or Diameter :
4mm
Body Height :
5.05mm
Package / Case :
TO-226-3, TO-92-3 Short Body
Bandwidth :
20kHz
Output Type :
Analog Voltage
Datasheets
PDRV5053OAQLPG
Introducing Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) Texas Instruments PDRV5053OAQLPG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:3, Base Part Number:DRV5053, Mounting Type:Through Hole, Package / Case:TO-226-3, TO-92-3 Short Body, Bandwidth:20kHz, PDRV5053OAQLPG pinout, PDRV5053OAQLPG datasheet PDF, PDRV5053OAQLPG amp .Beyond Magnetic Sensors - Linear, Compass (ICs) Texas Instruments PDRV5053OAQLPG ,we also offer AD22151YRZ-RL, DRV425RTJT, HMC1052L-TR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.