PCSDR74-102M-RC
Mfr.Part #
PCSDR74-102M-RC
Description
1000uH +/-20% Pwr Chip Inductor
Stock
45
In Stock :
45
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Tolerance :
±20%
Height - Seated (Max) :
0.177" (4.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) :
313mA
Current Rating (Amps) :
270 mA
DC Resistance (DCR) :
4.668Ohm Max
Inductance :
1 µH
Size / Dimension :
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Material - Core :
Datasheets
PCSDR74-102M-RC
Allied Components International PCSDR74-102M-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD