PCS4D18-1R0N-RC
Mfr.Part #
PCS4D18-1R0N-RC
Manufacturer
Allied Components International
Package / Case
Nonstandard
Description
1.0H30% POWER CHIP SHIELDED IND
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Product Category :
Fixed Inductors
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Product Status :
Active
Frequency - Self Resonant :
Size / Dimension :
0.185" L x 0.185" W (4.70mm x 4.70mm)
Type :
Wirewound
Current - Saturation (Isat) :
1.72A
Inductance :
1 µH
Series :
Package :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
Tolerance :
±30%
Ratings :
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
45mOhm
Supplier Device Package :
Features :
Package / Case :
Nonstandard
Material - Core :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature :
-30°C ~ 100°C
Datasheets
PCS4D18-1R0N-RC
Allied Components International PCS4D18-1R0N-RC
Manufacturer related products
    CONN MOD JACK SINGLE PORT RIGHT
    RJ45 SINGLE PORT CONNECTOR
    RJ45 Connector 10/100 Base-T
    SINGLE PORT RJ45 CONNECTOR
    RJ45 CONNECTOR SINGLE PORT
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD