PCF1C181MCL4GS
Mfr.Part #
PCF1C181MCL4GS
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
1 (Unlimited)
Tan Delta :
Voltage - Rated DC :
16V
Leakage Current :
0.576mA
Ripple Current :
4.4A
Lead Free :
Lead Free
Width :
8.3mm
Diameter :
8mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Size Code :
Tolerance :
±20%
e4
Height :
12mm
Capacitance :
180µF
Ripple Current @ High Frequency :
4.4A @ 100kHz
Surface Mount Land Size :
0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm
Polarity :
Polar
Length :
9mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Datasheets
PCF1C181MCL4GS
Nichicon PCF1C181MCL4GS
180μF ±20% Radial, Can - SMD 0.472 12.00mm Tape & Reel (TR) 16mOhm PCF Surface Mount Polymer General Purpose