PCF14JT91K0
Mfr.Part #
PCF14JT91K0
Description
RES 91K OHM 5% 1/4W PANASERT
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Packing Method :
TR
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Series :
CF
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
91kOhm
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.3mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Power Rating :
250mW
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mount :
Through Hole
Datasheets
PCF14JT91K0
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT91K0
Through Hole FIXED RESISTOR, 91kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,