PCF14JT8R20
Mfr.Part #
PCF14JT8R20
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/4W PANASERT
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
CF
Working Voltage :
350V
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
8.2Ohm
Packing Method :
TR
Diameter :
2.3mm
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
yes
Additional Feature :
FLAME PROOF
Carbon Film
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
PCF14JT8R20
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT8R20
Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,