PCF14JT8K20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT8K20
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 8.2K OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Packing Method :
TR
Resistance :
8.2kOhm
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.3mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Number of Terminations :
2
Series :
CF
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Terminal Shape :
Wire
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Carbon Film
Datasheets
PCF14JT8K20
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT8K20
Through Hole FIXED RESISTOR, 8.2kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,