PCF14JT7K50
Mfr.Part #
PCF14JT7K50
Description
RES 7.5K OHM 5% 1/4W PANASERT
Working Voltage :
350V
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±5%
Diameter :
2.3mm
HTS Code :
Resistance :
7.5kOhm
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Datasheets
PCF14JT7K50
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT7K50
Through Hole FIXED RESISTOR, 7.5kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,