PCF14JT750R
Mfr.Part #
PCF14JT750R
Description
RES 750 OHM 5% 1/4W PANASERT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
750Ohm
Diameter :
2.3mm
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Working Voltage :
350V
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
PCF14JT750R
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT750R
Through Hole FIXED RESISTOR, 750Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,