PCF14JT6R80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT6R80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
CF
Published :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Terminal Shape :
Wire
Resistance :
6.8Ohm
Diameter :
2.3mm
Construction :
Tubular
Power Rating :
250mW
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packing Method :
TR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Composition :
Carbon Film
Additional Feature :
FLAME PROOF
Tolerance :
±5%
Working Voltage :
350V
HTS Code :
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
PCF14JT6R80
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT6R80
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.8Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,