PCF14JT6R20
Mfr.Part #
PCF14JT6R20
Description
RES 6.2 OHM 5% 1/4W PANASERT
1 (Unlimited)
HTS Code :
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Tolerance :
±5%
Resistance :
6.2Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
PCF14JT6R20
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT6R20
Through Hole FIXED RESISTOR, 6.2Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,