PCF14JT5K60
Mfr.Part #
PCF14JT5K60
Description
RES 5.6K OHM 5% 1/4W PANASERT
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Max Power Dissipation :
250mW
Working Voltage :
350V
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
5.6kOhm
Power Rating :
250mW
Diameter :
2.3mm
Datasheets
PCF14JT5K60
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT5K60
Through Hole FIXED RESISTOR, 5.6kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,