PCF14JT56K0
Mfr.Part #
PCF14JT56K0
Description
RES 56K OHM 5% 1/4W PANASERT
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.3mm
Max Power Dissipation :
250mW
Working Voltage :
350V
Resistance :
56kOhm
Datasheets
PCF14JT56K0
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT56K0
Through Hole FIXED RESISTOR, 56kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,