PCF14JT560R
Mfr.Part #
PCF14JT560R
Description
RES 560 OHM 5% 1/4W PANASERT
Working Voltage :
350V
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
560Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Diameter :
2.3mm
Datasheets
PCF14JT560R
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT560R
Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,