PCF14JT51K0
Mfr.Part #
PCF14JT51K0
Description
RES 51K OHM 5% 1/4W PANASERT
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Working Voltage :
350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
0/ -500ppm/°C
Published :
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.3mm
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
51kOhm
Datasheets
PCF14JT51K0
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT51K0
Through Hole FIXED RESISTOR, 51kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,