PCF14JT3R30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT3R30
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 3.3 OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
HTS Code :
Series :
CF
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Resistance :
3.3Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Additional Feature :
FLAME PROOF
Composition :
Carbon Film
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.3mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Datasheets
PCF14JT3R30
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT3R30
Through Hole FIXED RESISTOR, 3.3Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,