PCF14JT2K40
Mfr.Part #
PCF14JT2K40
Description
RES 2.4K OHM 5% 1/4W PANASERT
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.3mm
Working Voltage :
350V
Resistance :
2.4kohm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
PCF14JT2K40
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT2K40
Through Hole FIXED RESISTOR, 2.4kOhm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,