PCF14JT27R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT27R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 27 OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
CF
Construction :
Tubular
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Diameter :
2.3mm
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Working Voltage :
350V
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Resistance :
27Ohm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5%
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Power Rating :
250mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Composition :
Carbon Film
Packing Method :
TR
Datasheets
PCF14JT27R0
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT27R0
Through Hole FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,