PCF14JT220R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF14JT220R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial, Radial Bend
Datasheet
Download
Description
RES 220 OHM 5% 1/4W PANASERT
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial, Radial Bend
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.091Diax0.236L 2.30mmx6.00mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
HTS Code :
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
220Ohm
Composition :
Carbon Film
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
0/ -400ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.3mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
350V
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR
Tolerance :
±5%
Power Rating :
250mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Feature :
Flame Retardant Coating, Safety
Series :
CF
Datasheets
PCF14JT220R
Stackpole Electronics, Inc. PCF14JT220R
Through Hole FIXED RESISTOR, 220Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,