PCC16SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCC16SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
JESD-609 Code :
e3
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
1
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
1
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Style :
Board to Board or Cable
Mount :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Plating Thickness :
30μin
Shrouding :
Unshrouded
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
16
Termination :
Solder
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging :
Bulk
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Reference Standard :
UL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
PCC16SAAN
Sullins Connector Solutions PCC16SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height