PCB1B22SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCB1B22SG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
TERM BLOCK CARD EDGE 22POS TIN
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Terminal Block Adapters
Number of Ways :
22
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Number of Decks :
1
ECCN Code :
EAR99
Wire Gauge :
14 AWG
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Series :
PCB1B, Buchanan
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
2
Published :
Convert From (Adapter End) :
Terminal Blocks, Screw Connection, 22 Pos, 2 Rows
Mounting Type :
Board Mounted
Convert To (Adapter End) :
Card Edge Connector, 22 Pos