PCB1B16AG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCB1B16AG
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Description
CONN TERM BLK CARD EDGE 16POS
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Terminal Block Adapters
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
BOARD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
10A
Voltage - Rated AC :
250V
Contact Plating :
Gold, Nickel
Fastening Method :
Screw
Number of Decks :
1
ELV :
Compliant
Pitch :
3.9624mm
Contact Material :
Brass
Pbfree Code :
yes
Wire/Cable Gauge :
14 AWG