PC796-1C-C2-24S-N-X
Mfr.Part #
PC796-1C-C2-24S-N-X
Description
80A SPDT SEALED MAXI ISO AUTO
Automotive Relays
Coil Resistance :
250 Ohms
Series :
Termination Style :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Features :
Sealed - Fully
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Package :
Box
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Release Time :
2 ms
Mounting Type :
Chassis Mount
Product Status :
Active
Coil Power :
2.3W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Coil Voltage :
24VDC
Coil Current :
96 mA
Operate Time :
7 ms
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Picker Components PC796-1C-C2-24S-N-X
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V