PC792A-1C-C-24C-N-X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC792A-1C-C-24C-N-X
Manufacturer
Picker Components
Description
40A SPDT MINI ISO RELAY 24V
Stock
218
In Stock :
218
Manufacturer :
Picker Components
Product Category :
Automotive Relays
Coil Power :
1.6W
Coil Voltage :
24VDC
Coil Resistance :
360 Ohms
Features :
Mounting Type :
Socketable
Product Status :
Active
Coil Type :
Non Latching
Switching Voltage :
75VDC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Current :
66.7 mA
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Must Operate Voltage :
15.6 VDC
Release Time :
2 ms
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series :
Package :
Box
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operate Time :
7 ms
Picker Components PC792A-1C-C-24C-N-X
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V