PC792E-1C-C-12S-DN-X
Mfr.Part #
PC792E-1C-C-12S-DN-X
Description
50A SPDT MINI ISO RELAY 12V DIO
Automotive Relays
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series :
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Features :
Diode, Sealed - Fully
Coil Current :
133.3 mA
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Coil Voltage :
12VDC
Mounting Type :
Socketable
Package :
Box
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Coil Resistance :
90 Ohms
Coil Power :
1.6W
Product Status :
Active
Release Time :
5 ms
Coil Type :
Non Latching
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operate Time :
7 ms
Switching Voltage :
75VDC - Max
Picker Components PC792E-1C-C-12S-DN-X
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V