PC792E-1C-C-12C-RN-X
Mfr.Part #
PC792E-1C-C-12C-RN-X
Description
50A SPDT MINI ISO RELAY 12V RES
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current :
150.9 mA
Coil Voltage :
12VDC
Series :
Coil Power :
1.6W
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Features :
Resistor
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Release Time :
5 ms
Coil Resistance :
79.5 Ohms
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Picker Components PC792E-1C-C-12C-RN-X
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V