PC792C-1A-C-12C-RN-X
Mfr.Part #
PC792C-1A-C-12C-RN-X
Description
50A SPST MINI ISO RELAY 12V RES
Switching Voltage :
75VDC - Max
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Coil Power :
2W
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Features :
Resistor
Must Operate Voltage :
7.8 VDC
Coil Resistance :
71.6 Ohms
Coil Voltage :
12VDC
Series :
Release Time :
2 ms
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Current :
168 mA
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Picker Components PC792C-1A-C-12C-RN-X
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V