PC0200WJ30138BF1
Mfr.Part #
PC0200WJ30138BF1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Description
CAP CER 300PF 14KV R7 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Published :
Voltage - Rated :
14000V 14kV
Max Operating Temperature :
100°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
7.874Dia 200.00mm
Temperature Coefficient :
R7
Mounting Type :
Requires Holder
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Capacitance :
300pF
Feature :
High Voltage
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Tolerance :
±20%
Series :
P
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
PC0200WJ30138BF1
Vishay PC0200WJ30138BF1
P 300pF 14000V 14kV Ceramic Capacitor ±20% R7 7.874Dia 200.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PC0200WJ30138BF1 Overview
A 7.874Dia 200.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is R7.
PC0200WJ30138BF1 Features
a size/dimension of 7.874Dia 200.00mm