PC0200BJ50138BG1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PC0200BJ50138BG1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Disk, Metal Fitting - Threaded
Datasheet
Download
Description
CAP CER 500PF 15KV R16 DISK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
15000V 15kV
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Requires Holder
Published :
Package / Case :
Disk, Metal Fitting - Threaded
Factory Lead Time :
17 Weeks
Height Seated (Max) :
1.969 50.00mm
Tolerance :
±20%
Mount :
Holder
Max Operating Temperature :
100°C
Series :
P
Size / Dimension :
7.874Dia 200.00mm
Temperature Coefficient :
R16
Capacitance :
500pF
Datasheets
PC0200BJ50138BG1
Vishay PC0200BJ50138BG1
P 500pF 15000V 15kV Ceramic Capacitor ±20% R16 7.874Dia 200.00mm -55°C~100°C High Voltage Requires Holder Disk, Metal Fitting - Threaded
PC0200BJ50138BG1 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 7.874Dia 200.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is R16.
PC0200BJ50138BG1 Features
a size/dimension of 7.874Dia 200.00mm