PBC36SABN
Mfr.Part #
PBC36SABN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Length :
91.4mm
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Height :
2.54mm
Number of Positions :
36
Contact Length - Post :
0.230 5.84mm
Reference Standard :
UL
Overall Contact Length :
0.560 14.22mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Plastic
Factory Lead Time :
3 Weeks
Datasheets
PBC36SABN
Sullins Connector Solutions PBC36SABN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height