PBC19SBAN
Mfr.Part #
PBC19SBAN
Description
CONN HEADER R/A 19POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Length :
48.3mm
Height :
3.56mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
PBC19SBAN
Sullins Connector Solutions PBC19SBAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 19-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height