PBC18SFBN
Mfr.Part #
PBC18SFBN
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
18
Height :
2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Width :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Length :
45.7mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
PBC18SFBN
Sullins Connector Solutions PBC18SFBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 18-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height