PBC17SADN
Mfr.Part #
PBC17SADN
Description
CONN HEADER VERT 17POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Length :
43.2mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
17
Width :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Overall Contact Length :
0.750 19.05mm
Datasheets
PBC17SADN
Sullins Connector Solutions PBC17SADN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 17-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height