PBC16SFCN
Mfr.Part #
PBC16SFCN
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
40.6mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
16
Overall Contact Length :
0.738 18.75mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Datasheets
PBC16SFCN
Sullins Connector Solutions PBC16SFCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height