PBC15SFCN
Mfr.Part #
PBC15SFCN
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Overall Contact Length :
0.738 18.75mm
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Width :
2.54mm
Number of Positions :
15
Length :
38.1mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Datasheets
PBC15SFCN
Sullins Connector Solutions PBC15SFCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 15-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height