PBC14SFCN
Mfr.Part #
PBC14SFCN
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Length :
35.6mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.738 18.75mm
Contact Length - Post :
0.320 8.13mm
Width :
2.54mm
Height :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Positions :
14
Datasheets
PBC14SFCN
Sullins Connector Solutions PBC14SFCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height