PBC13SFDN
Mfr.Part #
PBC13SFDN
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Positions :
13
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.838 21.29mm
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.420 10.67mm
Current Rating (Amps) :
3A
Length :
33mm
Datasheets
PBC13SFDN
Sullins Connector Solutions PBC13SFDN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height