PBC13SBCN
Mfr.Part #
PBC13SBCN
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM
Current Rating (Amps) :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Width :
2.54mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Positions :
13
Length :
33mm
Contact Length - Post :
0.300 7.62mm
Height :
3.56mm
Datasheets
PBC13SBCN
Sullins Connector Solutions PBC13SBCN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 13-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height