PBC12SAHN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC12SAHN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
JESD-609 Code :
e3
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mounting Type :
Through Hole
Overall Contact Length :
1.150 29.21mm
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.820 20.83mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Width :
2.54mm
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Number of Conductors :
ONE
Housing Material :
Plastic
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
1
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
30.5mm
Housing Color :
Black
Contact Finish - Post :
Tin
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Height :
2.54mm
Number of Positions :
12
Published :
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Reference Standard :
UL
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
PBC12SAHN
Sullins Connector Solutions PBC12SAHN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height