PBC10SBEN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PBC10SBEN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER R/A 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Width :
2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Length :
25.4mm
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Number of Positions Loaded :
All
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Termination :
Solder
Reference Standard :
UL
Height :
3.56mm
Published :
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Housing Material :
Plastic
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Rows :
1
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Number Of PCB Rows :
1
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Length - Post :
0.500 12.70mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Color :
Black
Shrouding :
Unshrouded
Number of Conductors :
ONE
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Datasheets
PBC10SBEN
Sullins Connector Solutions PBC10SBEN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 10-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height