P6KE91CA
Mfr.Part #
P6KE91CA
Manufacturer
Rectron USA
Description
TVS DIODE 91VWM 125VC DO15
Manufacturer :
Rectron USA
Through Hole
Number of Bidirectional Channels :
1
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
45.5A
Max Power Dissipation :
600W
Type :
Zener
Lead Free :
Lead Free
Bidirectional Channels :
1
Max Surge Current :
45.5A
Power Rating :
600W
Termination :
Axial
Packaging :
Cut Tape (CT)
Min Operating Temperature :
-55°C
Test Current :
1mA
Leakage Current :
1μA
Reverse Breakdown Voltage :
86.5V
Polarity :
Bidirectional
Number of Elements :
Operating Supply Voltage :
7.78V
Diameter :
3.6mm
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Power - Peak Pulse :
600W
Number of Channels :
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Standoff Voltage :
77.8V
Voltage - Breakdown (Min) :
8.65V
Peak Pulse Current :
4.9A
Composition :
Zener
Breakdown Voltage :
86.5V
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Max Operating Temperature :
175°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V
Clamping Voltage :
125V
Power Line Protection :
No
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
9.1V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7.78V
Length :
7.6mm