P6KE75CA-T
Mfr.Part #
P6KE75CA-T
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO15
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.4V
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
600W
Surface Mount :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
11.3V
Power Dissipation-Max :
5W
Polarity :
Bidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
GENERAL PURPOSE
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Bidirectional Channels :
Pbfree Code :
yes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
53A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6.4V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Factory Lead Time :
12 Weeks
Breakdown Voltage :
7.5V
Base Part Number :
Voltage - Breakdown (Min) :
7.13V