P6KE75A-T
Mfr.Part #
P6KE75A-T
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO15
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Base Part Number :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64.1V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.8A
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pin Count :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power - Peak Pulse :
600W
Power Dissipation-Max :
5W
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
103V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
EAR99
Surface Mount :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
75V
Voltage - Breakdown (Min) :
71.3V