P6KE62A-T
Mfr.Part #
P6KE62A-T
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO15
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Published :
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85V
Breakdown Voltage :
62V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
53V
Power - Peak Pulse :
600W
Single
Base Part Number :
Power Dissipation-Max :
5W
Diode Element Material :
SILICON
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Polarity :
Unidirectional
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage-Max :
85V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
53V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.1A
Voltage - Breakdown (Min) :
58.9V