P6KE47CA-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE47CA-T
Manufacturer
Diodes Incorporated
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC DO15
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Bidirectional Channels :
1
Case Connection :
Isolated
Clamping Voltage-Max :
64.8V
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
600W
Surface Mount :
No
Breakdown Voltage :
47V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
9.3A
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Voltage - Breakdown (Min) :
44.7V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Base Part Number :
P6KE
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.8V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Form :
Wire
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Pin Count :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Configuration :
Single
Power Dissipation-Max :
5W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40.2V
Number of Elements :
1
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
40.2V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ