P6KE400C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
P6KE400C
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE, DO-15, 360.00V .. 440
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Clamping Voltage :
706V
Element Configuration :
Single
Diameter :
3.56mm
Pin Count :
2
Number of Elements :
1
Packaging :
Tape and Box (TB)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Power :
600W
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Surge Current :
1mA
Terminal Form :
Wire
Reverse Breakdown Voltage :
380V
Height :
3.53mm
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
5.7A 8/20μs
Capacitance @ Frequency :
180pF @ 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Current :
5.7A
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
Case Connection :
Isolated
Base Part Number :
P6KE
Capacitance :
360pF
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
600W
Mount :
Through Hole
Operating Supply Voltage :
342V
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Reverse Standoff Voltage :
342V
REACH SVHC :
No SVHC
Max Breakdown Voltage :
420V
Power Dissipation :
5W
Max Power Dissipation :
600W
Mounting Type :
Through Hole
Breakdown Voltage :
380V
Type :
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Current :
1mA
Contact Plating :
Tin
Series :
P6KE, TRANSIL™
Width :
3.53mm
Polarity :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
175°C
Lead Free :
Lead Free
Length :
6.75mm