P6KE400A
Mfr.Part #
P6KE400A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
TVS DIODE, DO-15, 380.00V .. 420
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
342V
Power Rating :
600W
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Breakdown (Min) :
380V
Reverse Breakdown Voltage :
380V
Leakage Current :
1μA
Max Breakdown Voltage :
420V
Length :
7.6mm
Unidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Number of Channels :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Through Hole
Max Surge Current :
1.1A
Clamping Voltage :
548V
Power Dissipation :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Diameter :
3.6mm
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Termination :
Axial
Number of Unidirectional Channels :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Direction :
Unidirectional
Operating Supply Voltage :
342V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
342V
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Peak Pulse Current :
1.1A
Published :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
548V
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Composition :
Zener
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.1A
Breakdown Voltage :
380V
Test Current :
1mA
REACH SVHC :
No SVHC
Peak Pulse Power :
600W