P6KE27CA
Mfr.Part #
P6KE27CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC DO15
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Max Surge Current :
1mA
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Current :
83A
Capacitance @ Frequency :
575pF @ 1MHz
Reverse Breakdown Voltage :
25.7V
Terminal Form :
Wire
Max Breakdown Voltage :
28.4V
Min Operating Temperature :
-65°C
REACH SVHC :
No SVHC
Test Current :
1mA
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
83A 8/20μs
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Power :
600W
Diameter :
3.53mm
Pin Count :
2
Series :
P6KE, TRANSIL™
DO-204AC, DO-15, Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Breakdown Voltage :
25.7V
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Number of Pins :
Length :
6.75mm
Clamping Voltage :
48.3V
Voltage - Rated DC :
27V
Power Dissipation :
5W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Termination :
Polarity :
Bidirectional
Reverse Standoff Voltage :
23.1V
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
3.53mm
Direction :
Bidirectional
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
600W
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Width :
3.53mm