P6KE250CA
Mfr.Part #
P6KE250CA
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO15
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
237V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
1μA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
214V
Max Operating Temperature :
175°C
Reverse Standoff Voltage :
214V
Polarity :
Bidirectional
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
1.8A
Composition :
Breakdown Voltage :
237V
Termination :
Axial
Peak Pulse Current :
1.8A
Peak Pulse Power :
600W
Voltage - Rated DC :
250V
Power - Peak Pulse :
600W
Power Rating :
600W
Min Operating Temperature :
-55°C
Diameter :
3.6mm
Series :
P6KE
Clamping Voltage :
344V
Power Line Protection :
No
Max Surge Current :
1.8A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
344V
Factory Lead Time :
19 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Number of Channels :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Operating Supply Voltage :
214V
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
Published :
Reverse Breakdown Voltage :
237V
Test Current :
1mA
Number of Bidirectional Channels :
Length :
7.6mm